K122K20C0GK53L2
Mfr.Part #
K122K20C0GK53L2
Description
CAP CER 1200PF 200V C0G/NP0 RAD
Depth :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1200pF
Lead Pitch :
2.4892mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Voltage - Rated :
200V
Terminal Pitch :
2.5mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Wire
Published :
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Length :
5mm
Datasheets
K122K20C0GK53L2
Vishay K122K20C0GK53L2
Mono-Kap™ K 1200pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K122K20C0GK53L2 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 2.4892mm.
K122K20C0GK53L2 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm