K122K15X7RL5TH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K122K15X7RL5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 500V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
500V
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Formed Leads
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Height :
4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
Mono-Kap™ K
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1200pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
2.6mm
Diameter :
500μm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
K122K15X7RL5TH5
Vishay K122K15X7RL5TH5
Mono-Kap™ K 1200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K122K15X7RL5TH5 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
K122K15X7RL5TH5 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V