K122K15C0GF5UH5
Mfr.Part #
K122K15C0GF5UH5
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 RAD
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Capacitance :
1200pF
Voltage - Rated :
50V
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Depth :
2.5mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
4mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Formed Leads
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
Mono-Kap™ K
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Style :
Formed Leads
Datasheets
K122K15C0GF5UH5
Vishay K122K15C0GF5UH5
Mono-Kap™ K 1200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial