K122K15C0GF5TL2
Mfr.Part #
K122K15C0GF5TL2
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Published :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
1200pF
Terminal Pitch :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4mm
2
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
Wire
Width :
2.5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Depth :
2.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Straight
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Datasheets
K122K15C0GF5TL2
Vishay K122K15C0GF5TL2
Mono-Kap™ K 1200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial