K122K15C0GF53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K122K15C0GF53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Formed Leads
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
Dielectric :
C0G
Length :
4mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
Mono-Kap™ K
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Capacitance :
1200pF
Lead Style :
Formed Leads
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated :
50V
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
HTS Code :
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Depth :
2.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Datasheets
K122K15C0GF53H5
Vishay K122K15C0GF53H5
Mono-Kap™ K 1200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial