K122J20C0GL5TH5
Mfr.Part #
K122J20C0GL5TH5
Description
CAP CER 1200PF 500V C0G/NP0 RAD
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
10 Weeks
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
1200pF
Length :
5mm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Formed Leads
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Depth :
3.2mm
yes
Lead/Base Style :
Formed Leads
Published :
Datasheets
K122J20C0GL5TH5
Vishay K122J20C0GL5TH5
Mono-Kap™ K 1200pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K122J20C0GL5TH5 Overview
Programs on this device are of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
K122J20C0GL5TH5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm