K122J20C0GL53H5
Mfr.Part #
K122J20C0GL53H5
Description
CAP CER 1200PF 500V C0G/NP0 RAD
Capacitance :
1200pF
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
HTS Code :
Lead/Base Style :
Formed Leads
Terminal Pitch :
5mm
Published :
Depth :
3.2mm
Length :
5mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
K122J20C0GL53H5
Vishay K122J20C0GL53H5
Mono-Kap™ K 1200pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K122J20C0GL53H5 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
K122J20C0GL53H5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm