K122J20C0GK5UL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K122J20C0GK5UL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 200V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
200V
Length :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
Ammo Pack
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Dielectric :
C0G
Size Code :
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
2.4892mm
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
2.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1200pF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Mono-Kap™ K
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
K122J20C0GK5UL2
Vishay K122J20C0GK5UL2
Mono-Kap™ K 1200pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K122J20C0GK5UL2 Overview
A 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
K122J20C0GK5UL2 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm