K122J20C0GK5UH5
Mfr.Part #
K122J20C0GK5UH5
Description
CAP CER 1200PF 200V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
1200pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Lead Style :
Formed Leads
Depth :
3.2mm
Length :
5mm
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead/Base Style :
Formed Leads
Voltage - Rated :
200V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
K122J20C0GK5UH5
Vishay K122J20C0GK5UH5
Mono-Kap™ K 1200pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K122J20C0GK5UH5 Overview
A program's size/dimension is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
K122J20C0GK5UH5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm