IXYF30N450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXYF30N450
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ISOPLUSi5-Pak™
Datasheet
Download
Description
IGBT 4500V 23A 230W ISOPLUS
Stock
113
In Stock :
113
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.9V @ 15V, 30A
Supplier Device Package :
ISOPLUS i4-PAC™
Td (on/off) @ 25°C :
38ns/168ns
Packaging :
Tube
Product Category :
IGBT Transistors
Series :
XPT™
Package :
Tube
IGBT Type :
Current - Collector Pulsed (Icm) :
190A
Test Condition :
960V, 30A, 15 Ω, 15V
RoHS :
Details
Max Collector Current :
23A
Tradename :
XPT
Technology :
Si
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mount :
Through Hole
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
IXYF30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Collector (Ic) (Max) :
23A
Brand :
IXYS
Package / Case :
ISOPLUSi5-Pak™
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
3.9V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
IXYS
Switching Energy :
Power - Max :
230W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gate Charge :
88nC
Product Status :
Active
Published :
2013
Mounting Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Subcategory :
IGBTs
Product Type :
IGBT Transistors
Collector Emitter Breakdown Voltage :
4.5kV
Configuration :
Single
Input Type :
Standard
Max Power Dissipation :
230W
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
4500V