IXSP20N60B2D1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXSP20N60B2D1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 35A 190W TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Length :
10.66mm
Current Rating :
35A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
RoHS Compliant
IXYS Corporation
Pin Count :
4
Product Status :
Obsolete
Turn Off Time-Nom (toff) :
390 ns
Lead Free :
Lead Free
Reverse Recovery Time :
30 ns
Terminal Position :
Single
Transistor Application :
POWER CONTROL
Rise Time :
30ns
Switching Energy :
380μJ (off)
Number of Terminals :
2
Height :
9.15mm
Input Type :
Standard
Published :
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Through Hole
IGBT Type :
PT
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Series :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.5V @ 15V, 16A
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
IXS*20N60
Package / Case :
TO-220-3
Transistor Element Material :
SILICON
Case Connection :
COLLECTOR
Voltage - Rated DC :
600V
Package :
Bulk
Reverse Recovery Time (trr) :
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Pbfree Code :
yes
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Td (on/off) @ 25°C :
30ns/116ns
Turn On Time :
60 ns
Supplier Device Package :
TO-220AB
Base Product Number :
IXSP20
Power - Max :
190W
Max Collector Current :
35A
Packaging :
Bulk
Width :
4.82mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.5V
Weight :
2.299997g
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Max Power Dissipation :
190W
Gate Charge :
33nC
Current - Collector (Ic) (Max) :
35A
Qualification Status :
Not Qualified
Test Condition :
480V, 16A, 10 Ω, 15V
Collector Current-Max (IC) :
35 A
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60A
Power Dissipation :
190W