IXDP20N60BD1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXDP20N60BD1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 32A 140W TO220AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Element Configuration :
Single
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Turn Off Time-Nom (toff) :
315 ns
Max Collector Current :
32A
Td (on/off) @ 25°C :
Series :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 20A
Current - Collector (Ic) (Max) :
32A
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
140W
Surface Mount :
No
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Number of Terminals :
3
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
COLLECTOR
Turn On Time :
55 ns
Transistor Application :
Motor Control
Reach Compliance Code :
Compliant
Input Type :
Standard
Base Product Number :
IXDP20
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
High Speed
Reverse Recovery Time (trr) :
40ns
Number of Terminations :
3
Test Condition :
300V, 20A, 22 Ω, 15V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
28 Weeks
Packaging :
Tube
Package Shape :
RECTANGULAR
Power - Max :
140W
Package :
Tube
Weight :
2.299997g
Current - Collector Pulsed (Icm) :
40A
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-220-3
Published :
Gate Charge :
70nC
Product Status :
Obsolete
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Mount :
Supplier Device Package :
TO-220AB
IXYS Corporation
Power Dissipation :
140W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Switching Energy :
900μJ (on), 400μJ (off)
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
IGBT Type :
NPT
Pin Count :
Lead Free :
Lead Free
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Collector Current-Max (IC) :
32 A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Number of Pins :
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.2V