IRG7T75HF12A
Mfr.Part #
IRG7T75HF12A
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
POWIR® 34 Module
Description
IGBT MOD 1200V 150A POWIR 34
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Configuration :
Half Bridge
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.2V @ 15V, 75A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Package / Case :
POWIR® 34 Module
Input :
Standard
Input Capacitance :
10.4nF
Mount :
Chassis Mount
Max Collector Current :
150A
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
10.4nF @ 25V
Max Power Dissipation :
450W
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
NTC Thermistor :
No
Published :
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Power - Max :
450W