IRG5U150HF12B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRG5U150HF12B
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
POWIR® 62 Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1200V 260A POWIR 62
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
18nF @ 25V
Package / Case :
POWIR® 62 Module
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
NTC Thermistor :
No
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
3.5V
Current - Collector Cutoff (Max) :
2mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Mount :
Chassis Mount
Max Collector Current :
260A
Input :
Standard
Max Power Dissipation :
1.1kW
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Configuration :
Half Bridge
Input Capacitance :
18nF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1100W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.5V @ 15V, 150A
Datasheets
IRG5U150HF12B
IRG5U150HF12B                               Description
IRG5U150HF12B                               FEATURES
Open Drain Power-On Reset with 200ms Delay
(TPS775xx)
Open Drain Power Good(TPS776xx500mA Low-Dropout Voltage Regulator Available in Fixed Output and Adjustable
Versions
· Dropout Voltageto169mV(Typat500mA
(TPS77x33)
· Ultralow 85uA Typical Quiescent Current
Fast Transient Response
2% Tolerance Over Specified Conditionsfor Fixed-Output Versions