IRG5K200HF06A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRG5K200HF06A
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
POWIR® 34 Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 600V 340A 800W POWIR 34
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Input Capacitance :
11.9nF
Published :
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Max Power Dissipation :
800W
Configuration :
Half Bridge
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
11.9nF @ 25V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
NTC Thermistor :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.1V
Mounting Type :
Chassis Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Power - Max :
800W
Package / Case :
POWIR® 34 Module
Max Collector Current :
340A
Input :
Standard
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
IRG5K200HF06A
IRG5K200HF06A Description
The IRG5K200HF06A is an IGBT Half-Bridge POWIR 34? Package.
IRG5K200HF06A  Features
  • Low VCE(ON) and Switching Losses
  • High Efficiency in a Wide Range of Applications
  • 100% RBSOA Tested