IRG5U100HH06E
Mfr.Part #
IRG5U100HH06E
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
POWIR ECO 2™ Module
Description
IGBT MOD 600V 130A POWIR ECO 2
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.9V @ 15V, 100A
Max Collector Current :
130A
Configuration :
Full Bridge Inverter
Power - Max :
400W
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.9V
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
6.1nF @ 25V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Input :
Standard
Max Power Dissipation :
400W
Mount :
Chassis Mount
Input Capacitance :
6.1nF
Package / Case :
POWIR ECO 2™ Module
NTC Thermistor :
yes
Datasheets
IRG5U100HH06E
IRG5U100HH06E Description
The IRG5U100HH06E is an IGBT H-Bridge POWIR ECO 2? Package.
IRG5U100HH06E Features
  • Low VCE(ON) and Switching Losses
  • High Efficiency in a Wide Range of Applications
  • 100% RBSOA Tested