IRG5K75HF12A
Mfr.Part #
IRG5K75HF12A
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
POWIR® 34 Module
Description
IGBT MOD 1200V 150A POWIR 34
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
9.5nF @ 25V
Configuration :
Half Bridge
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.6V @ 15V, 75A
Max Collector Current :
150A
RoHS Status :
RoHS Compliant
NTC Thermistor :
No
Input Capacitance :
9.5nF
Package / Case :
POWIR® 34 Module
Mount :
Chassis Mount
Input :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
540W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.6V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Max Power Dissipation :
540W
Published :
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Datasheets
IRG5K75HF12A
IRG5K75HF12A Description
The IRG5K75HF12A is a 1200V 75A Fast IGBT Half-Bridge module packaged in POWIR 34 package. The abbreviated version of an insulated-gate bipolar transistor is IGBT, which is a power semiconductor die.
IRG5K75HF12A Features
  • High power density.
  • Lower switching losses.
  • Lower conduction losses.
  • 650V breakdown voltage.
  • No short circuit capability.
  • Housed in 12 mm low profile and low stray inductance packages.