IRFRC20TRLPBF-BE3
Mfr.Part #
IRFRC20TRLPBF-BE3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 600V 2A DPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
Product Category :
MOSFET
Subcategory :
MOSFETs
Packaging :
MouseReel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
350 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
MOSFET
Package / Case :
RoHS :
Details
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.4Ohm @ 1.2A, 10V
Vgs (Max) :
±20V
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Transistor Polarity :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
18 nC @ 10 V
Transistor Type :
1 N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Rise Time :
23 ns
Number of Channels :
1 Channel
Brand :
Vishay / Siliconix
Power Dissipation (Max) :
2.5W (Ta), 42W (Tc)
Product Status :
Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Supplier Device Package :
TO-252AA
FET Feature :
Base Product Number :
IRFRC20
Channel Mode :
Enhancement
Datasheets
IRFRC20TRLPBF-BE3
Vishay IRFRC20TRLPBF-BE3
N-Channel MouseReel 4.4Ohm @ 1.2A, 10V ±20V 350 pF @ 25 V 18 nC @ 10 V 600 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IRFRC20TRLPBF-BE3 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 350 pF @ 25 V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 600 V is required between drain and source (Vdss).
IRFRC20TRLPBF-BE3 Features
a 600 V drain to source voltage (Vdss)