IRFR13N20DTR
Mfr.Part #
IRFR13N20DTR
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 200V 13A DPAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
130 mJ
Transistor Application :
SWITCHING
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Case Connection :
DRAIN
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mounting Type :
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
830pF @ 25V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
FET Type :
N-Channel
Qualification Status :
Not Qualified
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation-Max :
110W Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
235m Ω @ 8A, 10V
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
38nC @ 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Drain-source On Resistance-Max :
0.235Ohm
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
52A
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
13A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13A Tc