IRFPS30N60KPBF
Mfr.Part #
IRFPS30N60KPBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-274AA
Description
MOSFET N-CH 600V 30A SUPER247
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance :
5.87nF
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mount :
Through Hole
Width :
5mm
Supplier Device Package :
SUPER-247™ (TO-274AA)
Power Dissipation-Max :
450W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
220nC @ 10V
Height :
20.3mm
Number of Channels :
1
Rds On Max :
190 mΩ
Number of Pins :
3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Rise Time :
120ns
Packaging :
Tube
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Turn-Off Delay Time :
56 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190mOhm @ 18A, 10V
Published :
Package / Case :
TO-274AA
Length :
15.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Vgs (Max) :
±30V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Turn On Delay Time :
29 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Fall Time (Typ) :
50 ns
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-55°C
Drain to Source Resistance :
190mOhm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5870pF @ 25V
Datasheets
IRFPS30N60KPBF
Vishay IRFPS30N60KPBF
N-Channel Tube 190mOhm @ 18A, 10V ±30V 5870pF @ 25V 220nC @ 10V 600V TO-274AA
IRFPS30N60KPBF Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 5870pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 30A amps.It is [56 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.Single MOSFETs transistor is the resistance between the drain and source of a MOSFET when the gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias the device to the on state, and Single MOSFETs transistor is 190mOhm.A turn-on delay time of 29 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.To operate this transistor, you will need a 600V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IRFPS30N60KPBF Features
a continuous drain current (ID) of 30A
the turn-off delay time is 56 ns
single MOSFETs transistor is 190mOhm
a 600V drain to source voltage (Vdss)