IRFH5300TRPBF
Mfr.Part #
IRFH5300TRPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerVDFN
Description
MOSFET N-CH 30V 40A/100A 8PQFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Pins :
8
Transistor Application :
SWITCHING
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
26 ns
Threshold Voltage :
1.8V
Power Dissipation-Max :
3.6W Ta 250W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
40A Ta 100A Tc
Height :
850μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Turn-Off Delay Time :
31 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
420 mJ
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.35V @ 150μA
Power Dissipation :
3.6W
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-N5
Terminal Position :
Dual
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
120nC @ 10V
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.4m Ω @ 50A, 10V
Package / Case :
8-PowerVDFN
Length :
6mm
Additional Feature :
High Reliability
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
5mm
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
40A
Fall Time (Typ) :
13 ns
Published :
Case Connection :
DRAIN
Number of Elements :
1
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7200pF @ 15V
Mount :
Surface Mount
Rise Time :
30ns
Resistance :
1.4mOhm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Terminations :
5
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
HEXFET®
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Element Material :
SILICON
Datasheets
IRFH5300TRPBF
Infineon Technologies IRFH5300TRPBF
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.4m Ω @ 50A, 10V ±20V 7200pF @ 15V 120nC @ 10V 8-PowerVDFN
IRFH5300TRPBF Description
IRFH5300TRPBF Features
  • Low Rdsoa (1/4mQ or less)
  • Low Thermal Resistance to the PCB (0 to 5°C/W)
  • Complete Rg testing
  • Slim Profile (S 0.9 mm)
  • Business Standard Pinout
  • Compatibility with Current Surface Mount Methods=
  • No Lead, Bromide, or Halogens, RoHS Compliant with Industrial Qualification
IRFH5300TRPBF Applications
?MOSFET OR-ing for Typical 12V Bus In-Rush Current