IPZ60R099C7XKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPZ60R099C7XKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-4
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO247-4
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
99m Ω @ 9.7A, 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain-source On Resistance-Max :
0.099Ohm
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-247-4
Mount :
Through Hole
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
110W Tc
FET Type :
N-Channel
Transistor Application :
SWITCHING
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Tube
Transistor Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 490μA
JESD-30 Code :
R-PSFM-T4
Factory Lead Time :
18 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1819pF @ 400V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
97 mJ
Case Connection :
Isolated
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
42nC @ 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
83A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
4
Series :
CoolMOS™ C7
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Dual Supply Voltage :
600V
Published :
2008
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
IPZ60R099C7XKSA1
Infineon Technologies IPZ60R099C7XKSA1
N-Channel Tube 99m Ω @ 9.7A, 10V ±20V 1819pF @ 400V 42nC @ 10V TO-247-4
IPZ60R099C7XKSA1 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 97 mJ.The maximum input capacitance of this device is 1819pF @ 400V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 22A.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 83A.With its 600V power supply, it is capable of handling a dual voltage maximum.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IPZ60R099C7XKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 97 mJ
a continuous drain current (ID) of 22A
based on its rated peak drain current 83A.