IPW50R350CP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPW50R350CP
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Package Quantity :
240
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500 V
Package :
Bulk
Continuous Drain Current Id :
10
Drain to Source Breakdown Voltage :
500 V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 370µA
Rise Time :
14 ns
On-State Resistance :
350 mΩ
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
89 W
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1020 pF @ 100 V
Turn-On Delay Time :
35 ns
Number of Pins :
3
Series :
CoolMOS™
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 years ago)
Drain to Source Resistance :
350 mΩ
FET Feature :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
350mOhm @ 5.6A, 10V
Channel Type :
N
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Termination :
Through Hole
RoHS :
Compliant
Element Configuration :
Single
FET Type :
N-Channel
Max Operating Temperature :
150 °C
Mounting Type :
Through Hole
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25 nC @ 10 V
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-21
Package / Case :
TO-247-3
Min Operating Temperature :
-55 °C
Rds On Max :
350 mΩ
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Nominal Vgs :
3 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A (Tc)
10 A
Power Dissipation :
89
Power Dissipation (Max) :
89W (Tc)
Dual Supply Voltage :
550 V
REACH SVHC :
No SVHC
Input Capacitance :
1.02 nF
Datasheets
IPW50R350CP
Infineon Technologies IPW50R350CP
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 350mOhm @ 5.6A, 10V ±20V 1020 pF @ 100 V 25 nC @ 10 V 500 V TO-247-3
IPW50R350CP Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1020 pF @ 100 V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 10 A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 500 V and VGS=500 V, so the drain-source breakdown voltage is 500 V in this case.It is [80 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.Single MOSFETs transistor is the resistance between the drain and source of a MOSFET when the gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias the device to the on state, and Single MOSFETs transistor is 350 mΩ.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20 V.To operate this transistor, you will need a 500 V drain to source voltage (Vdss).
IPW50R350CP Features
a continuous drain current (ID) of 10 A
a drain-to-source breakdown voltage of 500 V voltage
the turn-off delay time is 80 ns
single MOSFETs transistor is 350 mΩ
a 500 V drain to source voltage (Vdss)