IPN80R900P7ATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPN80R900P7ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-261-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CHANNEL 800V 6A SOT223
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
350pF @ 500V
Package / Case :
TO-261-3
Transistor Element Material :
SILICON
Transistor Application :
SWITCHING
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
7W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15nC @ 10V
Terminal Position :
Dual
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
900m Ω @ 2.2A, 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 110μA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Drain-source On Resistance-Max :
0.9Ohm
Series :
CoolMOS™ P7
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V