IPI90R340C3XKSA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPI90R340C3XKSA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 900V 15A TO262-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2400pF @ 100V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
900V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 1mA
Vgs (Max) :
±20V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
340m Ω @ 9.2A, 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
94nC @ 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
208W Tc
Series :
CoolMOS™
Mounting Type :
Through Hole
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Datasheets
IPI90R340C3XKSA2
Infineon Technologies IPI90R340C3XKSA2
N-Channel 340m Ω @ 9.2A, 10V ±20V 2400pF @ 100V 94nC @ 10V 900V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
IPI90R340C3XKSA2 Overview
A device's maximum input capacitance is 2400pF @ 100V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 900V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IPI90R340C3XKSA2 Features
a 900V drain to source voltage (Vdss)