IPD25CNE8N G
Mfr.Part #
IPD25CNE8N G
Description
MOSFET N-CH 85V 35A TO252-3
Pin Count :
4
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain-source On Resistance-Max :
0.025Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2070pF @ 40V
Package / Case :
DS Breakdown Voltage-Min :
85V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Single
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
65 mJ
Power Dissipation-Max :
71W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
31nC @ 10V
Surface Mount :
yes
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 39μA
Terminal Finish :
MATTE TIN
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
1
Drain to Source Voltage (Vdss) :
85V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
35A
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
140A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Qualification Status :
Not Qualified
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
25m Ω @ 35A, 10V
Datasheets
IPD25CNE8N G
Infineon Technologies IPD25CNE8N G
N-Channel Tape & Reel (TR) 25m Ω @ 35A, 10V ±20V 2070pF @ 40V 31nC @ 10V 85V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IPD25CNE8N G Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 65 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 2070pF @ 40V.35A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 140A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 85V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 85V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IPD25CNE8N G Features
the avalanche energy rating (Eas) is 65 mJ
based on its rated peak drain current 140A.
a 85V drain to source voltage (Vdss)