HVC0603T1005FET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVC0603T1005FET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
HVC 10 MEG
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
HVC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
75V
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Resistance :
10MOhm
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
100mW
Feature :
High Voltage
Power Rating :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Height :
558.8μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
HVC0603T1005FET
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 10MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C