HV733ARTTE5902F
Mfr.Part #
HV733ARTTE5902F
Description
HIGH VOLTAGE (ANTI-SULFUR)
Power Rating :
1 W
Ratings :
Composition :
Thick Film
KOA Speer
Number of Terminations :
2
Features :
Anti-Sulfur, High Voltage
Voltage Rating :
3 kV
Size / Dimension :
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Packaging :
Reel
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.6 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Technology :
Thick Film
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
59 kOhms
Package :
Digi-Reel?
Brand :
KOA Speer
Series :
HV73-RT
Product Type :
Thick Film Resistors
Application :
High Voltage
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Status :
Active
Width :
3.1 mm
Length :
6.3 mm
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Datasheets
HV733ARTTE5902F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ARTTE5902F
HV73-RT Series, Thick Film, 59 kOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C