HMC1206JT82M0
Mfr.Part #
HMC1206JT82M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 82M OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
82mOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
HMC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Surface Mount :
yes
Datasheets
HMC1206JT82M0
Stackpole Electronics, Inc. HMC1206JT82M0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HMC Series, Thick Film, 82MOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~125°C