FQD19N10TF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQD19N10TF
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 15.6A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100mOhm @ 7.8A, 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
D-Pak
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Package / Case :
Vgs (Max) :
±25V
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 50W Tc
Series :
QFET®
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
780pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15.6A Tc
Datasheets
FQD19N10TF
onsemi FQD19N10TF
N-Channel Tape & Reel (TR) 100mOhm @ 7.8A, 10V ±25V 780pF @ 25V 25nC @ 10V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD19N10TF Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 780pF @ 25V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 100V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
FQD19N10TF Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)