FGB40N60SM
Mfr.Part #
FGB40N60SM
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
IGBT FIELD STOP 600V 80A D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge :
119nC
Switching Energy :
870μJ (on), 260μJ (off)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Input Type :
Standard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 40A
Max Power Dissipation :
349W
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Td (on/off) @ 25°C :
12ns/92ns
Max Breakdown Voltage :
600V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Turn On Time :
37 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Published :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Length :
10.67mm
Fall Time-Max (tf) :
17ns
IGBT Type :
Field Stop
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
6V
Number of Terminations :
2
Rise Time-Max :
28ns
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Package / Case :
Height :
4.83mm
Width :
9.65mm
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Base Part Number :
FGB40N60
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.3V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Transistor Application :
POWER CONTROL
Max Collector Current :
80A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Elements :
1
Case Connection :
COLLECTOR
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120A
Weight :
1.31247g
Number of Pins :
3
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Test Condition :
400V, 40A, 6 Ω, 15V
Element Configuration :
Single
Turn Off Time-Nom (toff) :
132 ns
Power - Max :
349W
Mount :
Surface Mount
Datasheets
FGB40N60SM
onsemi FGB40N60SM
FGB40N60SM Description
ON Semiconductor's new field stop 2nd generation IGBTs, which use revolutionary field stop IGBT technology, provide the best performance for welder and PFC applications that require low conduction and switching losses. FGB40N60SM has a maximum power dissipation of 349W and an operating temperature of -55°C175°C TJ. The FGB40N60SM has three pins and is packaged in a Tape & Reel (TR) format.
FGB40N60SM Features
  • Maximum junction temperature: TJ =175 °C
  • Positive temperaure co-efficient for an easy parallel operating
  • High current capability
  • Low saturation voltage: VCE(sat) =1.9V(Typ.) @ IC =40A