FGA50N100BNTTU
Mfr.Part #
FGA50N100BNTTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 1000V 50A 156W TO3P
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1kV
Max Collector Current :
50A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Condition :
600V, 60A, 10 Ω, 15V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Gate Charge :
257nC
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1000V
Number of Pins :
3
Current - Collector Pulsed (Icm) :
200A
Weight :
6.401g
Power - Max :
156W
IGBT Type :
NPT and Trench
Max Power Dissipation :
156W
Input Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.9V @ 15V, 60A
Td (on/off) @ 25°C :
34ns/243ns
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1kV
Datasheets
FGA50N100BNTTU
onsemi FGA50N100BNTTU
FGA50N100BNTTU Description
The FGA50N100BNTTU is a 1000V, 50A NPT-Trench IGBT CO-PAK. Trench insulated gate bipolar transistors (IGBTs) with NPT technology display exceptional performance in conduction and switching characteristics in addition to improved avalanche robustness. These gadgets are ideal for home appliances, PFC, I-H jars, induction heaters, and UPS.
FGA50N100BNTTU Features
  • High Input Impedance
  • RoHS Compliant
  • High Speed Switching
  • Low Saturation Voltage : VCE(sat) = 2.5 V @ IC = 60A