FF225R17ME4PBPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FF225R17ME4PBPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
FF225R17 - IGBT MODULE
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 225A
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
EconoDUAL™ 3
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
2007
NTC Thermistor :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Elements :
2
Power - Max :
20mW
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
18.5nF @ 25V
Package / Case :
Module
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Input :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Collector (Ic) (Max) :
450A
Case Connection :
Isolated
Current - Collector Cutoff (Max) :
3mA
JESD-30 Code :
R-XUFM-X11
Terminal Position :
UPPER
IGBT Type :
Trench Field Stop
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
11
Configuration :
Half Bridge
ECCN Code :
EAR99
Turn Off Time-Nom (toff) :
1500 ns
Mounting Type :
Chassis Mount
Transistor Application :
POWER CONTROL
Transistor Element Material :
SILICON
Turn On Time :
350 ns
Datasheets
FF225R17ME4PBPSA1
FF225R17ME4PBPSA1 Description
FF225R17ME4PBPSA1 Features
Low VCEsat
Tvjop=150°C