FDP15N40
Mfr.Part #
FDP15N40
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 400V 15A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
TO-220-3
Threshold Voltage :
3V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Drain to Source Breakdown Voltage :
400V
Power Dissipation-Max :
170W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
36nC @ 10V
Element Configuration :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Rise Time :
55ns
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1750pF @ 25V
Turn-Off Delay Time :
72 ns
Factory Lead Time :
4 Weeks
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Power Dissipation :
170W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Length :
10.67mm
Turn On Delay Time :
26 ns
Resistance :
300mOhm
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
300m Ω @ 7.5A, 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Nominal Vgs :
3 V
Vgs (Max) :
±30V
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Width :
4.83mm
Series :
UniFET™
Height :
16.51mm
Fall Time (Typ) :
40 ns
Radiation Hardening :
Datasheets
FDP15N40
onsemi FDP15N40
N-Channel Tube 300m Ω @ 7.5A, 10V ±30V 1750pF @ 25V 36nC @ 10V TO-220-3
FDP15N40 Description
FDP15N40 Features
  • RDS(on) = 240m? ( Typ.)@ VGS = 10V, ID = 7.5A
  • Low gate charge ( Typ. 28nC)
  • Low Crss ( Typ. 17pF)
  • 100% avalanche tested