FDP120N10
Mfr.Part #
FDP120N10
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 100V 74A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
SWITCHING
Published :
Power Dissipation-Max :
170W Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
296A
Rise Time :
105ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
86nC @ 10V
Width :
4.83mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Fall Time (Typ) :
15 ns
Length :
10.67mm
Series :
PowerTrench®
Radiation Hardening :
No
Resistance :
12mOhm
Transistor Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
9 Weeks
Turn On Delay Time :
27 ns
Height :
16.51mm
Turn-Off Delay Time :
39 ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Continuous Drain Current (ID) :
74A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5605pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
ENHANCEMENT MODE
REACH SVHC :
No SVHC
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12m Ω @ 74A, 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Power Dissipation :
170W
ECCN Code :
EAR99
Threshold Voltage :
2.5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
74A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA