FA5B050HP1R3000
Mfr.Part #
FA5B050HP1R3000
Description
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.50MM SMD
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating :
800mA
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Number of Positions :
50
Datasheets
FA5B050HP1R3000
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact