FA5B010HP1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA5B010HP1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM SMD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mating Cycles :
20
Number of Positions :
10
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
FA5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Flat Flex Type :
FPC
Pitch :
0.020 0.50mm
Termination :
Solder
Actuator Color :
White
Cable End Type :
Tapered
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Locking Feature :
Flip Lock
Current Rating :
800mA
Housing Color :
Black
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mounting Type :
Board Edge, Cutout
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Mount :
Edge
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
FA5B010HP1
JAE Electronics FA5B010HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact