FA5B016HP1
Mfr.Part #
FA5B016HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 16POS 0.50MM SMD
Current Rating :
800mA
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pitch :
0.020 0.50mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
50V
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Mating Cycles :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Positions :
16
Datasheets
FA5B016HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.020 0.50mm Solder 16 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact