FA5B020HP1R3000
Mfr.Part #
FA5B020HP1R3000
Description
CONN FPC 20POS 0.5MM SMD
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Contact Gender :
FEMALE
Additional Feature :
LOW PROFILE
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Mounting Type :
BOARD
IEC Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Style :
RIGHT ANGLE
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
20
Termination Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.5 mm