FA5B020HP1
Mfr.Part #
FA5B020HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM SMD
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
1 (Unlimited)
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Insulation Resistance :
100MOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating :
800mA
Packaging :
Tray
Board Edge, Cutout
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder
Contact Location :
BOTTOM
Voltage - Rated :
50V
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Lead Pitch :
500μm
Datasheets
FA5B020HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact