FA5B045HP1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA5B045HP1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.50MM SMD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Board Edge, Cutout
Contact Finish :
Gold
Mount :
Edge
Cable End Type :
Tapered
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Voltage - Rated :
50V
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator Color :
White
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Locking Feature :
Flip Lock
Number of Positions :
45
Packaging :
Bulk
Current Rating :
800mA
Published :
Flat Flex Type :
FPC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Cycles :
20
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Series :
FA5
Pitch :
0.020 0.50mm
Datasheets
FA5B045HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.020 0.50mm Solder 45 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact