FA5B040HP1R3000
Mfr.Part #
FA5B040HP1R3000
Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM SMD
Voltage - Rated :
50V
Mating Cycles :
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Positions :
40
Current Rating :
800mA
Datasheets
FA5B040HP1R3000
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact