FA5B040HP1
Mfr.Part #
FA5B040HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM SMD
Stock
38
In Stock :
38
FPC
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Location :
BOTTOM
Packaging :
Tray
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Lead Pitch :
500μm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Positions :
40
Mating Cycles :
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Published :
2004
Current Rating :
800mA
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Lead Free :
Lead Free
Gender :
Male
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
FA5B040HP1
JAE Electronics FA5B040HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact