FA5B036HP1
Mfr.Part #
FA5B036HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 36POS 0.50MM SMD
Number of Positions :
36
Packaging :
Bulk
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Mating Cycles :
20
Current Rating :
800mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Datasheets
FA5B036HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.020 0.50mm Solder 36 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact