FA5B030HP2
Mfr.Part #
FA5B030HP2
Description
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM SMD
Voltage - Rated :
50V
Mating Cycles :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Number of Positions :
30
Pitch :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
800mA
Datasheets
FA5B030HP2
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact