FA5B030HP1
Mfr.Part #
FA5B030HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM SMD
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
40
Pitch :
0.020 0.50mm
Contact Location :
BOTTOM
Mating Cycles :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Solder
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
800mA
Series :
FA5
Gender :
Male
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Packaging :
Tray
Number of Positions :
30
Insulation Resistance :
100MOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Pitch :
500μm
Datasheets
FA5B030HP1
JAE Electronics FA5B030HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact