ESR25JZPF7504
Mfr.Part #
ESR25JZPF7504
Description
RES SMD 7.5M OHM 1% 2/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Height :
660.4μm
Power (Watts) :
0.667W 2/3W
Resistance :
7.5mOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Reference Standard :
TS 16949
Datasheets
ESR25JZPF7504
ROHM Semiconductor ESR25JZPF7504
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 7.5MOhm, 0.667W 2/3W, ±1%, -55°C~155°C