ESR10EZPJ515
Mfr.Part #
ESR10EZPJ515
Description
RES SMD 5.1M OHM 5% 0.4W 0805
Working Voltage :
150V
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
400mW
Reference Standard :
TS 16949
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Case Code (Imperial) :
Height :
660.4μm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
ESR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Resistance :
5.1mOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ESR10EZPJ515
ROHM Semiconductor ESR10EZPJ515
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 5.1MOhm, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C