ESR10EZPJ2R7
Mfr.Part #
ESR10EZPJ2R7
Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 0.4W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Case Code (Imperial) :
Reference Standard :
TS 16949
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
400mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
e3
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height :
660.4μm
Resistance :
2.7Ohm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
ESR10EZPJ2R7
ROHM Semiconductor ESR10EZPJ2R7
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 2.7Ohm, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C