ESR10EZPF1200
Mfr.Part #
ESR10EZPF1200
Description
RES SMD 120 OHM 1% 0.4W 0805
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
TS 16949
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
10 Weeks
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
120Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
ESR10EZPF1200
ROHM Semiconductor ESR10EZPF1200
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 120Ohm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C